Skt klnrendszer
Skcia slakosai, a piktek matrilineris leszrmazsi rendszert hasznltak – Alpin, a Sktok Kirlya nl vette a pikt kirly lnyt – fia, Kenneth MacAlpin 843 krl egyestette a pikt s a skt npet, s gyakorlatilag innentl kezdve datldik a skt klnokra jellemz patrilineris rendszer kialakulsa is. Ezt a legjobban a cmerpajzsokon lehet nyomon kvetni.
A skt klnok meghatrozsa antropolgiai, genealgiai szempontbl azrt is sajtsgos, mivel tl azon, hogy a „nemzetsg”-jelents kln a gael „clanna” (gyermekek) szbl ered, a kelta eredet csoportoknl – vagyis jelen esetben a sktoknl – ez pp annyira jell vrsgi, mint fiktv rokonsgot, melynek lthat attribtumai a tartan, a plant badge (planta geneta: szimblumknt hasznlt nvny), illetve nemes csaldok esetn a cmerpajzs. E jelzsek azonban szinte egytl egyig a Dress Act 1782-es visszavonsa utn nyertk el mai formjukat – az egyedli kivtelt ktsgkvl a cmerpajzsok jelentik.
A jelen formjban ismert kln-rendszer lnyegben a 18-19. szzadban szletett. Ezt persze nmileg nehz elfogadni, hiszen Skcia hagyomnyos terleti felosztsa – mely 1747-ig lnyegben a kzigazgatsi rendszer alapja is volt –, valamint a klnfle csaldnevek mind azt sugalljk, hogy egy si, a keresztnysg eltti idkre visszamutat szisztmval van dolgunk. Nmileg egyszerstve a folyamatot, a klntrsadalom a korbbi kelta trzsi trsadalombl fejldtt ki. Mindegyik klnnak volt a sajt fnke, aki a fldbirtok ura volt, s brbe adta azt a fldmveseknek a klnon bell.
A kln hagyomnyos rtelmezsben teht a klnf (chief) a kln tagjainak apja. A skt heraldikban csaldfa kiindulpontja az knagyapa, vagyis az es generci, melytl a kln magt szrmaztatja. Az knagyapa cmert vltozatlan formban mindig elsszltt fia veszi t, s rkti tovbb a sajt elsszltt fira. Az knagyapa tbbi gyermeknek cmerpajzsai egymstl jl megklnbztethetk: maga a rajz vltozatlan, de klnfle szn szeglyekkel jellik.
A harmadik genercinl mr vltozik az elsszltt testvreinek pajzsa is, majd a negyedik s tdik genercitl kezdve feltnnek a pajzsokon az egyb, rokonsgi rendszerben elfoglalt helyet jell jegyek. Az egyetlen pajzs, ami sosem vltozik, a mindenkori chief-, vagyis az elsszlttek egy, a kln alaptjig visszavezethet vonalon. E cmerpajzsokbl teht vilgosan kiolvashat, hogy a kln melyik genercijbl melyik fi kapott nemesi cmet.
A klnon belli rokoni kapcsolatokat szinte lehetetlen rtelmezni, amikor abbl a feltevsbl indulunk ki, hogy a klnfle szn kocks szvetek mindegyike egy-egy vrsgi alap rokoni csoportot jell. Mg ha az egyszersg kedvrt nem is vesszk figyelembe az egyes tartan-vltozatokat a klnokon bell, az akkor is szembetn, hogy olyanok is viselik, akik semmilyen vrsgi kapcsolatban nem llnak a csalddal – k tbbnyire a klnf hbresei, esetleg a hznp.
Amikor valamelyik fi nsl, felesge – termszetesen – megtartja a sajt csaldnevt s a tartant, a kzs gyermek azonban mr minden szempontbl a fi rokoni csoportjhoz tartozik.
Az orszg klnbz terletein tallhat birtokok, a kln sztvlsa ilyen, vagy olyan okokbl ltalban azt hozza magval, hogy az egymstl tvol l csaldok, br egy nv alatt, de klnfle, az eredetihez kpest mdostott tartannal jellik magukat. A szakirodalmak llsfoglalsa nem egysges abban a tekintetben, hogy ezeket egy, avagy tbb klnll klnknt kell kezelni.
A klnokra gyakorlatilag egysgesen jellemz tendencia azonban nem az knagyapa leszrmazottainak klnvlsa, hanem pp az ellenkezje, vagyis a nemzetsg egy kzs szllsterleten – birtokon – val letelepedse. Ez az egyik f oka - ahogy mr korbban is emltettem -, hogy a ma ismert kln-rendszert tbb mint ezer vesnek tartjk.
|